Suplimentare necesar apă în localitatea Satulung

Stimați cetățeni ai localității Satulung,

Vă înstiințăm că au fost finalizate lucrările de foraj la mare adâncime al celui de al doilea puț precum și sistemele de automatizare pentru alimentare cu apă, care au fost executate pentru suplimentarea necesarului de apă la cele peste 550 de branșamente existente în localitate și pentru efectuarea de noi branșamente.

Precizăm că toate cheltuielile cu această investiție au fost suportate de Consiliul Județean Maramureș, fără a afecta cu nimic bugetul local.

Menționăm că puțurile și captările existente până la această dată nu au făcut față consumului mare de apă și prin realizarea acestei noi investiții nu o să existe probleme cu debitul și presiunea apei la consumatori.

Facem apel la cetățenii din zona hidranților realizați în localitatea Satulung să nu mai folosească apa cu care acești hidranți sunt alimentați deoarece aceștia sunt amplasați în locuri-cheie bine stabilite, astfel încât să poată asigura in mod eficient alimentarea cu apă in caz de incendiu.

Vă mulțumim pentru înțelegere.

Primarul Comunei Satulung