În întreaga lume, azi este celebrată Ziua Internaţională a Romilor, zi aleasă după organizarea primului Congres al Romilor de pretutindeni, desfăşurat la Londra în 1971. În România, această  zi este marcată începând cu anul 1990.

Asadar, cu Ocazia Zilei Internationale a Romilor, am prilejul de-a transmite tuturor romilor, indiferent unde s-ar afla mesajul meu de: La mulți ani binecuvântați / But bersa sasteveste thaj baxtale romale, dar, în acelaşi timp, de aducere aminte şi de omagiu adus romilor victime ale Holocaustului în perioada celui de-Al Doilea Război Mondial.

Rezultatele obtinute in comunitatile de romi, prin implicarea Primăriei Satulung și a Consililului Local Satulung, imi dau speranta ca integrarea cetatenilor români de etnie romă este in ascensiune, iar consolidarea investițiilor în proiecte,  oferă șanse de dezvoltare pentru fiecare comunitate în parte. Toate aceste eforturi pot fi durabile doar dacă fiecare dintre noi, ca cetățeni, romi și neromi deopotrivă, ne aducem contribuția în combaterea stereotipurilor și prejudecăților despre comunitatea romă. Nu este suficient să condamnăm prin lege discriminarea și actele de violență comise din ură rasială. Cel mai dificil este să încercăm să schimbăm mentalitatea colectivă, să conștientizăm faptul că romii trebuie priviți nu doar ca reprezentanți ai unei etnii, ci, deopotrivă, drept cetățeni ai comunei noastre.

În acest context vă transmit un călduros “La mulţi ani!” , multă sănătate, fericire, putere de muncă, pace şi linişte sufletească tuturor romilor!

Primar